Údržba a čištění koberců

BĚŽNÁ ÚDRŽBA

Běžná každodenní údržba se provádí vysáváním. Koberce vysávejte pravidelně často, i když se jeví jako čisté. Extrémně namáhaná místa jako vstup a chodby, i častěji. Zabráníte tím usazení a zatlačení špíny do koberce. Naše firma, doporučuje používání vysavače s točícím se kartáčem nebo s kombinací klepání / kartáčování, které zvedá vlasy koberce a mechanický uvolňuje špínu na vysávání. V případě použití kartáčů nesmí být hrubé, aby nedošlo k mechanickému poškození koberce. Ve veřejných prostorách pak doporučujeme výkonné průmyslové vysavače.

ČÁSTEČNÉ ČIŠTĚNÍ

Na vstupních výchozích místech je třeba koberec vyčistit pěnovým čistícím prostředkem, sprejem nebo práškem.
Při použití tekutého prostředku dbejte na správné dávkování. V každém případě vlhkou pěnu ihned důkladně z koberce vysajte. Tato metoda se doporučuje u nalepených koberců. U volně položených koberců používejte sprej nebo prášek.

PERIODICKÁ ODBORNÁ PÉČE

Koberec typické domácnosti by měl být odborně čištěn každých 12 až 18 měsíců. Když budete nechávat čistit koberec pravidelně, je odstraňování skvrn a jeho potom každodenní údržba jednoduchá.
Je výhodné využít odborného čištění, protože vybavení firem je mnohem výkonnější, než Vaše domácí. Pravý odborník rozumí svým přístrojům, zná prostředky odpovídající rozdílným typům kobercových vláken. Ze zkušenosti nedoporučujeme tzn. (mokré čištění) při kterém dochází k nadměrnému a zbytečnému promočení, které způsobuje kratší životnost koberce. Dále při tomto způsobu čištění dochází ke ztrátě impregnačních ochranných látek a může dojít ke ztrátě barvy a nevratnému zničení vlasů koberce.

VLASTNOSTI VLNĚNÉHO KOBERCE

Jedná se o přírodní vlákno – střižná vlna dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižné vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost a dává vlasu elastičnost.

Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném použití a správné údržbě po 3 – 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, v žádném případě se nejedná o vadu koberce.

PÉČE O VLNĚNÝ KOBEREC

Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba. Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a naprosto suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtlačila a vlhko rozvíjí vytváření plísní. Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky. Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květy, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpráchnivení vláken pod hrncích nebo vytvoření plísně.
Koberec nikdy neklepejte na klepadlo. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů. Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev. Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné ve směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.

KOBERCE SHAGGY S VYSOKÝM VLASEM

Charakteristickým znakem je dlouhý vlas koberce připojený k podložce, délka vlasu koberce se nejčastěji pohybuje mezi 2-5cm. Dalším znakem je, že vlas koberce má chaotický vzhled, neboť vlas koberce nesměřuje jedním směrem, ale směřuje náhodně do všech směrů.
Výhodou těchto koberců je kromě neobvyklého vzhledu také jejich vlastnost, že vytváří příjemný pocit při chůzi a doteku.
Nevýhodou naopak je obtížnější údržba.

PÉČE O KOBERCE SHAGGY

Údržba a čištění je náročnější. Je to způsobeno délkou vlasu koberce, kdy je mnohdy obtížné dostat nečistoty až z hloubky koberce, také čištění dlouhých vlasů koberce je obtížnější, než je tomu u koberců s krátkým vlasem. Stejně jako u všech ostatních typů koberců, i u shaggy koberců je důležitá pravidelná údržba. Ta spočívá v pravidelném suchém vysávání koberce, ideální frekvence je 2x týdně. Vysavač by měl mít dostatečně vysoký sací výkon, abychom vysali nečistoty i z hloubky koberce. U koberců s dlouhým vlasem není vhodné používat vysávací hlavu s rotačním kartáčem, protože by mohlo dojít k poškození nebo vytržení vláken koberce. Mnohem vyšší účinnosti při suchém vysávání dosáhneme, pokud namísto klasické široké kobercové hlavice použijeme užší nástavec na čalounění, kterým se snáze dostaneme k nečistotám mezi vlákny koberce. Tento způsob je sice časově a fyzicky náročnější, ale vzhledem k menším rozměrům shaggy koberců lze zvládnout.

Vysávání by mělo probíhat ve všech směrech (alespoň do kříže), mnoho nečistot, které nevysaje v jednom směru, dostaneme pryč z koberce ve směru jiném. Pokud je v koberci více nečistot a koberec je menších rozměrů, můžeme spoustu nečistot dostat pryč zcela jednoduchým způsobem tím, že koberec ve dvou lidech ve vnějším prostoru vytřepeme a následně zbylé nečistoty vysajeme vysavačem.

U shaggy koberců z mikrovlákna je díky použitému materiálu údržba ještě náročnější. Je třeba nepodcenit údržbu a péči. Pokud koberec začne jevit známky plstnatění, zejména na zatěžovaných místech, je třeba jej i pročesat.

Sledujte nás a inspirujte se při výběru #nejkoberce Zobrazit profil